Váš prehliadač je zastaralý. Prosím použite iný prehliadač aby ste mohli plnohodnotne používať naše web stránky.

Ručný paletový vozík vs. elektrický paletový vozík: Ktorý si vybrať?

24. 9. 2023

Je lepši ručný paletový vozík alebo elektrický paletový vozík pre váš sklad? Zistite, kedy sa vám, ktorý viac hodí a ich hlavné výhody. Prečítajte si viac!

Vo svete skladovania a logistiky sú paletové vozíky neoddeliteľnou súčasťou efektívnej manipulácie s tovarom. Medzi obľúbených pomocníkov v sklade patria ručný paletový vozík a jeho moderný elektrický variant. Ktorý z nich je na prácu v sklade vhodnejší? V dnešnom článku vám predstavíme hlavné výhody a nevýhody oboch typov paletových vozíkov.

Ručný paletový vozík vs. elektrický paletový vozík

Na čo slúžia paletové vozíky?

Paletové vozíky sú neoddeliteľnou súčasťou moderných skladov, distribučných centier a výrobných závodov. Slúžia na nakladanie a vykladanie tovaru a rýchle premiestňovanie ťažkého nákladu. Využitie si nájdu aj v obchodných centrách pri dopĺňaní zásob, v nákladných termináloch pri nakládke tovaru alebo vo výrobných linkách, kde sú nevyhnutné pre plynulosť výrobného procesu.

Vďaka paletovým vozíkom sa zásoby, produkty alebo materiály dajú presúvať bezpečne, efektívne a s nižším vyťažením skladníkov. Hlavný rozdiel medzi ručnými a elektrickými vozíkmi prezrádza už ich názov. Ručný paletový vozík sa ovláda ručne, pomocou oja alebo madiel. Naopak, elektrický paletový vozík funguje na elektrický pohon.

Hlavné výhody paletových vozíkov

Paleťáky umožňujú presun väčších množstiev tovaru naraz, čím šetria pracovnú silu, čas aj náklady. Okrem toho vytvárajú pohodlnejšie a bezpečnejšie pracovné prostredie pre zamestnancov, keďže výrazne znižujú fyzickú námahu skladníkov a minimalizujú riziko úrazov.

Paletové vozíky sú jednoduché na ovládanie a vďaka kompaktným rozmerom majú všestranné využitie. Navyše, ich robustná konštrukcia a dlhá životnosť zaručuje, že predstavujú dlhodobú investíciu, ktorá sa v pomere cena/výkon naozaj oplatí.

Ručné a elektrické paletové vozíky

Rozhodnite sa správne

Ručné a elektrické paletové vozíky od seba ľahko odlíšite vďaka niekoľkým kľúčovým veciam. Ručný paletový vozík je poháňaný čisto ľudskou silou, čo znamená, že jeho ovládanie vyžaduje fyzickú námahu pri zdvíhaní a premiestňovaní paliet. Počiatočná investícia do ručného paletového vozíka býva nižšia. Tento typ vozíka je jednoduchší a nevyžaduje žiadne nabíjanie alebo údržbu batérie.

Na druhej strane, elektrický paletový vozík je vybavený batériou, ktorá napája motor na zdvíhanie a presúvanie nákladu. Týmto spôsobom výrazne znižuje fyzickú námahu potrebnú pre manipuláciu s tovarom a presunom ťažkých paliet. Elektrický paleťák však vyžaduje väčšiu investíciu vopred a pravidelnú údržbu batérie.

Pri kúpe paletového vozíka sa okrem preferencie ručného alebo elektrického ovládania zamerajte aj na iné dôležité parametre, ako sú rozmery vidlíc, nosnosť vozíka, materiál a počet koliesok.

Ručné a elektrické paletové vozíky

Paletové vozíky Linde

Ak hľadáte spoľahlivý ručný alebo elektrický paletový vozík, zvážte vozíky Linde. Vybrať si môžete zo širokej ponuky 77 produktových radov s 20 verziami modelov v každom z nich. Každý nový vozík radi prispôsobíme vašim požiadavkám a predstavám. Pozrite si prehľad modelov paletových vozíkov na našej stránke.

Ak potrebujete s výberom vozíka poradiť, neváhajte nás kontaktovať. Naši odborníci sú tu pre vás.