Váš prehliadač je zastaralý. Prosím použite iný prehliadač aby ste mohli plnohodnotne používať naše web stránky.

Inteligentné sklady spájajú efektívnosť s inováciami

24. 4. 2023

Výrazný posun smerom k automatizácii skladových procesov pod taktovkou Linde Material Handling zvyšuje efektivitu, produktivitu a znižuje náklady v skladoch v rôznych odvetviach.

Čím viac sa posúvame do digitálnej éry, tým viac narastá potreba inteligentných riešení. Moderné sklady musia byť efektívnejšie, agilnejšie a reagovať na neustále sa meniace požiadavky zákazníkov. Vďaka inteligentnej automatizácii môžu sklady naplno využiť svoj potenciál analýzou údajov na zlepšenie prevádzky, optimalizáciu procesov a zvýšením efektivity, čo sa v konečnom dôsledku prejaví vo vyššej ziskovosti firiem.

„Inteligentný sklad využíva pokročilé technológie, ako je automatizácia, umelá inteligencia a internet vecí na optimalizáciu svojich operácií. Vďaka nim zlepšuje efektívnosť, presnosť a rýchlosť skladových činností,” hovorí Patrik Smolka, Automation Sales Engineer zo spoločnosti Linde Material Handling na Slovensku. „Bez náležitej analýzy a správy údajov však môžu byť akékoľvek pokročilé technológie neúčinné,” dodáva Patrik.

Inteligentný sklad prináša firmám množstvo výhod

Inteligentná automatizácia poskytuje prehľad o celom reťazci, od príjmu tovaru, cez jeho uskladnenie, zásobovanie výroby, vychystávanie a s ním spojenú expedíciu až po konečný výdaj tovaru. Vďaka riešeniam Linde Material Handling, ako sú softvéry a aplikácie pre intralogistiku a automatizáciu dokážu manažéri skladu identifikovať problémové miesta, neefektívnosť a oblasti na zlepšenie. Môžu tak optimalizovať zdroje, vrátane práce, vybavenia a priestoru. Prostredníctvom analýzy údajov môžu sklady určiť, ktoré zdroje sú nedostatočne využívané a ktoré nadmerne, monitorovať úroveň zásob a optimalizovať prepravné trasy.

Implementácia inteligentného skladu si však vyžaduje starostlivé plánovanie. Integrácia a správa údajov sú kritickými komponentmi v každom inteligentnom sklade. Údaje musia byť presné, úplné a aktuálne. Riešenia Linde Material Handling dokážu zabezpečiť integráciu údajov naprieč systémami s cieľom poskytnúť holistický pohľad na skladové operácie. Navyše, tieto riešenia sú škálovateľné a prispôsobiteľné meniacim sa obchodným potrebám firiem.

Trendy v oblasti inteligentných skladov

Inteligentné sklady prešli v posledných rokoch dlhú cestu vďaka pokroku v technológii a automatizácii. V minulosti boli sklady často manuálne, pričom pracovníci ručne vychystávali a balili položky. Dnes sklady integrujú robotiku a autonómne vozíky. Vďaka tomu automatizujú alebo poloautomatizujú skladové operácie, znižujú potrebu ľudského zásahu a zvyšujú efektivitu.

Linde Material Handling patrí medzi lídrov tohto trendu a vyvíja automatizované logistické vozíky, ktoré pomáhajú s prepravnými úlohami naprieč skladom, dokážu manipulovať s väčšími bremenami a sú nákladovo efektívne. Tieto autonómne vozíky sú vybavené pokročilými bezpečnostnými prvkami, ako sú vysokovýkonné bezpečnostné skenery, ktoré detegujú ľudí, prekážky či inú manipulačnú techniku a dokážu tak predchádzať kolíziám. S rastúcim dopytom po rýchlejších a efektívnejších logistických operáciách sú tieto vozíky čoraz obľúbenejšie.

Technológie zásadne zmenia fungovanie inteligentných skladov

Budúcnosť bude vyžadovať vývoj nových technológií a prístupov, ktoré zodpovedajú meniacim sa výzvam modernej výroby. Linde Material Handling sa v súlade s očakávaniami trendu elektomobility zaoberá napríklad vývojom Li-ION batérií, ktoré ponúkajú vysokorýchlostné nabíjanie a krátke medzidobíjanie, vďaka čomu sú vysoko dostupné a flexibilné. Tieto batérie sú tiež šetrné k životnému prostrediu a nákladovo efektívne, čo z nich robí ideálne riešenie pre logistický priemysel.

Ďalším revolučným riešením je vodíková technológia. Linde Material Handling jej venuje pozornosť už od roku 2000, pretože prináša rýchle tankovanie, nižšie náklady a ekologickosť, čím sa stáva ideálnym riešením pre inteligentné sklady. Vďaka efektívnemu využitiu priestoru je táto technológia spoľahlivým zdroj energie, ktorý si vyžaduje minimálnu údržbu. Úspešne ju využívajú viaczmenné prevádzky, kde sa minimalizujú prestoje a maximalizuje sa produktivita. Vďaka eliminácii škodlivých emisií pracujú zamestnanci skladov v bezpečnom a čistom pracovnom prostredí. Keďže cena palivových článkov neustále klesá, stávajú sa konkurencieschopnou alternatívou k tradičným spaľovacím motorom.