Váš prehliadač je zastaralý. Prosím použite iný prehliadač aby ste mohli plnohodnotne používať naše web stránky.

Rotačné pracovisko vodiča a rotačná kabína

Perfektná manipulácia s veľkými bremenami
Rotačné pracovisko vodiča od spoločnosti Linde

Vodiči vysokozdvižných vozíkov sú vystavovaní vysokej fyzickej záťaži. Platí to najmä pri preprave veľkých a objemných nákladov. Tieto náklady obmedzujú výhľad a musia sa preto prepravovať cúvaním. Vodič vykrúca svoj trup k smeru jazdy, aby bremeno prepravil bezpečne. Toto držanie tela však poškodzuje chrbticu. Následkom je často únava, bolesti a práceneschopnosť.

Voľný výhľad a práca bez námahy sa nemusia vylučovať. Vďaka rotačnému pracovisku vodiča pre dieslové a elektrické čelné vozíky od spoločnosti Linde alebo vďaka rotačnej kabíne pre ťažké vozíky sa už neotáča vodič, ale jeho pracovisko. Zlepšuje sa tak výhľad na bremeno alebo smer jazdy a odľahčuje svalovokostrový systém vodiča. Zníži sa aj práceneschopnosť, ako aj možné chyby následkom únavy. Pre prevádzkovateľa to v konečnom dôsledku znamená vyšší výkon pri manipulácii.

Video o rotačnom pracovisku vodiča od spoločnosti Linde Material Handling

Prehľad výhod

  • Voľný výhľad pri preprave veľkých objemných bremien
  • Menej fyzickej záťaže vodiča
  • Menej výpadkov kvôli práceneschopnosti, vďaka tomu vyššia produktivita
  • Nižšia pravdepodobnosť chýb z dôvodu únavy alebo zaťaženia
  • Jednoduchá obsluha s rýchlym zaškolením a bezpečná manipulácia.
  • Robustná konštrukcia pre dlhú životnosť vysokozdvižného vozíka a minimálne náklady na údržbu
  • Dostupné pre mnoho modelov vysokozdvižných vozíkov, tiež možnosť dodatočnej montáže na vozík

Bezpečnosť

Prevencia nehôd s pridanou hodnotou

Objemné bremená zvyšujú riziko nehôd v logistike, pretože podstatne obmedzujú výhľad vodiča vysokozdvižného vozíka. Existujú síce doplnky, ktoré môžu pomôcť, ako sú zrkadlá alebo kamery, ale tieto nespĺňajú bezpečnostné požiadavky. Napr. nemecké predpisy týkajúce sa prevádzky vysokozdvižných vozíkov nariaďujú v týchto prípadoch jazdu cúvaním. V predpise sa súčasne uvádza, že treba zamedzovať častému cúvaniu, pretože pritom môže dochádzať k nadmernému zaťažovaniu chrbtice vodiča. V závislosti od konkrétneho používania však musia vodiči cúvať často.

Cúvanie s rotačným pracoviskom vodiča od spoločnosti Linde

Vhodným riešením môže byť práve rotačné pracovisko vodiča od výrobcu Linde: vodič otáča pri cúvaní celé ovládacie zariadenie s volantom, sústavou pedálov a lakťovou opierkou až o 90 stupňov. Tak ako pri vysokozdvižnom vozíku s meniteľným dosahom, sedí vodič kolmo k vozovke a vidí celú cestu. Toto výrazne zlepšuje výhľad a znižuje únavu – skrátka: zvyšuje bezpečnosť v podniku.

Ergonómia

Predtým som mal vždy problémy s krčnou chrbticou, pretože som musel každý deň šesť hodín cúvať. Vďaka rotačnému pracovisku vodiča mám teraz dobrý výhľad na prechádzanú trasu a náklad.

Marywam Ahmed, vodič vysokozdvižného vozíka v spoločnosti Solvay Fluor GmbH v meste Bad Wimpfen

Preukázateľné zníženie fyzickej záťaže

Absencia v práci v dôsledku zdravotných ťažkostí predstavuje pre firmy dôležitú ekonomickú tému. Podľa štatistík svetovej zdravotníckej organizácie WHO trpí odhadom 60 až 70 percent pracujúceho obyvateľstva v priemyselných krajinách bolesťami chrbta. Vodiči vysokozdvižných vozíkov do tejto skupiny nepochybne patria, keďže často pracujú v polohe, ktorá je pre chrbát nevhodná.

Meranie Nemeckého profesijného združenia Obchod a distribúcia tovarov (BGHW) zistilo, že rotačné pracovisko vodiča od spoločnosti Linde znižuje záťaž vodiča približne o 60 percent, vďaka čomu sa podstatne znižujú zdravotné riziká.

Porovnanie otáčania chrbta

Podľa ďalšieho merania vodiči na fixnom sedadle strávia 43 percent ich pracovného času v polohe s vykrútenou chrbticou. Naopak, ak vodič sedí na rotačnom pracovisku, zníži sa tento čas len na osem percent.

Dostupnosť

Rotačné pracovisko vodiča od spoločnosti Linde

Veľa dostupných variantov

V spolupráci so systémovým partnerom NEUMAIER Industry vyvinula spoločnosť Linde rotačné pracovisko vodiča pre dieslové a elektrické čelné vozíky, ako aj rotačnú kabínu pre ťažké vozíky. Rotačné pracovisko vodiča je dostupné v mnohých verziách pre rôzne modely vysokozdvižných vozíkov a pre vodičov rôznych výšok. Na výber sú aj rôzne typy sedadiel. Okrem toho je možné túto robustnú konštrukciu dodatočne namontovať do mnohých výrobných radov vysokozdvižných vozíkov od spoločnosti Linde vyrobených od roku 2009. Na všetky ťažké vysokozdvižné vozíky je možné namontovať rotačnú kabínu, ktorá sa predáva prostredníctvom obchodnej siete spoločnosti Linde. Vozíky môžu byť dovybavené týmto zariadením aj dodatočne.

Viac informácií o technických detailoch rotačného pracoviska vodiča a rotačnej kabíny si môžete prečítať v brožúre spoločnosti Linde „Pracujte bezpečnejšie, ergonomickejšie a efektívnejšie“.

Brožúra Rotačné pracovisko vodiča