Váš prehliadač je zastaralý. Prosím použite iný prehliadač aby ste mohli plnohodnotne používať naše web stránky.

Pohodlné vychystávanie do výšky 17,7 metra: vďaka nekonvenčnému nápadu

Inšpirujúci začiatok
Kombinácia systémového vozíka K a vozíka V modular od spoločnosti Linde v spoločnosti Hachette UK

Ako sa dá čo najlepšie ergonomicky vychystávať vo výške 17,7 metra? Riešením by mohla byť inteligentná kombinácia systémového vozíka K od spoločnosti Linde a systémové vozíka V modular od spoločnosti Linde. Jeden poskytuje požadovanú výšku zdvihu, zatiaľ čo druhý je navrhnutý na maximálny vychystávací výkon. Návšteva v distribučnom sklade spoločnosti Hachette UK pri Oxforde dokazuje, ako vynikajúco táto jedinečná koncepcia funguje.

Viac než 18 miliónov kníh sa skladuje v distribučnom centre spoločnosti Hachette UK, ktorý je jedným z najväčších distribučných skladov tlačovín na svete. Od bestsellerov cez nadčasovú klasickú literatúru až po detské knihy: V 37 regálových uličkách sa nachádza takmer všetko, čo rozbúši srdce vášnivého čitateľa. Plynulú distribúciu zabezpečuje 200 zamestnancov. Zamestnanci pracujúci v dvoch zmenách uskladňujú palety kníh dodaných z vydavateľstiev na 66 000 vychystávacích miestach alebo priamo odtiaľ vychystávajú jednotlivé objednávky.

Regály: čím vyššie, tým lepšie!

Základný kameň dnes už úspešného distribučného centra bol položený v roku 2018. „Keď sme vtedy plánovali sklad, prvá otázka bola, do akej výšky môžeme ísť,“ spomína Marc Travers, riaditeľ prevádzky spoločnosti Hachette UK Distribution. Mala byť čo najviac využitá existujúca podlahová plocha s veľkosťou viac ako 37 000 metrov štvorcových, čo nevyhnutne viedlo k vertikálnym riešeniam, a to nielen z finančných dôvodov. Skutočnosť, že spoločnosť Linde Material Handling takmer v rovnakom čase predstavila svoj nový kombinovaný vozík K na uskladňovanie a vyskladňovanie vo vysokých regáloch a vychystávanie do výšky 18 metrov, bola veľmi šťastná náhoda. „Vozík sme si pozreli u pilotného zákazníka v Nemecku a hneď sme vedeli: Naše regály budú mať výšku aj 18 metrov a vozík K od spoločnosti Linde sa perfektne hodí na skladovanie plných paliet,“ pokračuje Travers.

Vychystávanie vo výške takmer 18 metrov – je to vôbec možné?

Je však systémový vozík K od spoločnosti Linde schopný celý deň manuálne vychystávať jednotlivé škatule, ktoré môžu vážiť priemerne 10 kilogramov? V tomto sa všetci zúčastnení ihneď zhodli, že z hľadiska ergonómie je potrebné iné riešenie. „Napokon 98 percent všetkých našich vychystávacích zákaziek sú jednotlivé procesy vychystávania, čo je na základe hmotnosti kníh skutočne náročná práca,“ zdôrazňuje Travers. Pohľad na portfólio výrobkov spoločnosti Linde odhalil skutočne dokonalý vozík na použitie v spoločnosti Hachette, a to vertikálny vychystávací vozík V modular od spoločnosti Linde. „Vďaka jeho konštrukcii profitujú vodiči predovšetkým z nízkeho zábradlia, keď ukladajú škatule s knihami na paletu,“ pokračuje Travers. Existoval však jeden problém: Maximálna výška uchopenia tohto vozíka dosahuje 14 metrov (toto je voliteľná možnosť, štandard je 12 metrov) – v špecifikáciách spoločnosti Hachette však bola uvedená výška regálu 18 metrov. „Požiadali sme teda spoločnosť Linde, či by nebolo možné osadiť kabínu vozíka V modular na vozík K. Ako by to bol nový vozík špeciálne vyvinutý pre naše pracovisko,“ vysvetľuje Travers.

Nový vozík KV od spoločnosti Linde Material Handling v spoločnosti Hachette UK.
Vozík KV zjednocuje vlastnosti vozíka do veľmi úzkych uličiek s vlastnosťami vychystávacieho vozíka.
Veľká výška a veľmi úzke priestory – žiadny problém s vozíkom KV od spoločnosti Linde Material Handling
Nový vozík KV od spoločnosti Linde Material Handling v spoločnosti Hachette UK.
Vozík KV zjednocuje vlastnosti vozíka do veľmi úzkych uličiek s vlastnosťami vychystávacieho vozíka.
Veľká výška a veľmi úzke priestory – žiadny problém s vozíkom KV od spoločnosti Linde Material Handling

Kombinácia: Z vozíka K a vozíka V modular od spoločnosti Linde sa stáva vozík KV od spoločnosti Linde.

Spoločnosť Linde by nebola Linde, keby sa ihneď nepustila do realizácie tejto individuálnej požiadavky zákazníka. A tak po uplynutí ôsmich mesiacov od tohto nápadu sa doteraz osem jedinečných „hybridných vozíkov“ vyrobených z vozíka K a vozíka V modular od spoločnosti Linde uviedlo v spoločnosti Hachette do prevádzky. „Veľká kabína s nízkym zábradlím, ako aj bočné výklopné bariéry hybridného vozíka umožňujú vychystávanie priamo vedľa palety aj v tejto mimoriadnej výške. Súčasne sa vzdialenosť od vodiča k palete, a tým k miestu uloženia balíkov s priemernou hmotnosťou 10 kilogramov zmenšila o 80 centimetrov. Vďaka tomu sme mohli vo výraznej miere zvýšiť naše pracovné tempo a vychystávacie procesy sú o 15 až 20 percent efektívnejšie ako s klasickým vozíkom K od spoločnosti Linde. Viac si už nemôžeme želať,“ potvrdzuje Travers.

Na dopĺňanie regálov plnými paletami používame klasické vozíky K od spoločnosti Linde, z ktorých všetky majú indukčné vedenie a sú vybavené systémom Dynamic Reach Control. „Vďaka tomuto asistenčnému systému sú otrasy a výkyvy pri manipulácii s plnými paletami minulosťou a naši pracovníci dokážu manipulovať s nákladom rýchlo, bezpečne a pohodlne,“ hovorí Travers s uspokojením.

Flotila vozíkov od spoločnosti Linde v distribučnom sklade spoločnosti Hachette UK.

Hachette UK Distribution

Hachette UK Distribution je súčasťou vydavateľskej skupiny Hachette UK . V minulosti disponovala spoločnosť dvoma distribučnými centrami, LBS a Bookpoint, ktoré spojilo nové centrum Hely Hutchinson Centre (HHC) a ktoré bolo otvorené 20. augusta 2018. HHC je jedným z najpokrokovejších distribučných centier v Európe s najmodernejšími automatizovanými a systémovými riešeniami, ktoré zaručujú prvotriedne služby pre zákazníkov a vydavateľov. Spoločnosť Hachette ponúka komplexné distribučné služby pre viac než 20 vydavateľstiev. Každý rok odošle centrum Hachette UK Distribution viac než 64 miliónov kníh na celom svete. Každá štvrtá kniha, ktorá sa dodá do britského kníhkupectva, pochádza z centra Hachette UK Distribution.