Gusto AG
Bezproblémová výmena zmien na zabezpečenie čerstvého tovaru
Prípadová štúdia: Lítium-iónové batérie pre veľkoobchod
Mnohé pekárne ponúkajú čerstvo upečené rožky už o šiestej hodine ráno. Aby to bolo možné, prísady sa často musia dodávať v noci. O to sa starajú veľkoobchody, ako je spoločnosť Gusto AG z Hohenpoldingu pri Mníchove. Na príslušný logistický výkon sa nedávno použili vychystávacie vozíky od spoločnosti Linde s lítium-iónovými batériami. Táto technológia sľubuje mnoho výhod v porovnaní s bežnými olovenými batériami. Čas na priebežné zhodnotenie.

Dvojzmenná prevádzka si vyžaduje plné nasadenie ľudí a strojov. Už roky sa vo vysokoregálovom a chladiarenskom sklade používajú priemyselné vozíky od spoločnosti Linde: dva vozíky s meniteľným dosahom, sedem vychystávacích vozíkov a množstvo nízkozdvižných paletových vozíkov. Najmä v čase špičky – pri zmrzlinových výrobkoch bežne v letných mesiacoch – sa pri striedaní zmien pravidelne vyskytovali slabé miesta. V dôsledku intenzívnych nakladacích prác počas dňa sa olovené batérie vychystávacích vozíkov do večera vybili. Keďže nebol dostatok času na úplné nabitie batérií, ktoré trvá približne osem hodín, pracovníci skladu boli často nútení vykonať krátke nabíjanie počas prestávok alebo krátko pred striedaním zmien. Bežné olovené batérie boli tak vystavené nebezpečnému zaťaženiu, ktoré vedie k ich skorému znehodnoteniu.


Dvojnásobná koncentrácia energie
Zatiaľ čo lítium-iónové batérie sa v malých elektronických zariadeniach používajú už desaťročia, v ťažkých zariadeniach, ako sú priemyselné vozíky, je táto technológia k dispozícii len niekoľko rokov. Používané batérie od spoločnosti Linde obsahujú fosfát lítia a železa a veľmi malý podiel niklu a kadmia na zvýšenie výkonu. Batérie majú dvojnásobnú koncentráciu energie, čo znamená, že produkujú viac energie pri rovnakej veľkosti a súčasne majú dvojnásobne dlhšiu životnosť ako bežné batérie. Okrem toho ponúkajú rýchle dobíjanie a bezúdržbovú prevádzku. Tieto výhody zohrávajú dôležitú úlohu pri bezpečnej a efektívnej prevádzke v spoločnosti Gusto AG, ako aj všeobecne v každej logistickej viaczmennej prevádzke.
„Na dobitie batérií stačí približne jedna až dve hodiny,“ hovorí Christian Barkschat, vedúci flotily v spoločnosti Gusto AG. „Navyše môžeme teraz s čistým svedomím pripojiť vychystávacie vozíky k elektrickej sieti aj počas obednej prestávky. V minulosti sa kapacita v dôsledku priebežného nabíjania dosť rýchlo znižovala. Ak sa potom vozíky používali v chladiarenskom sklade, veľmi rýchlo sa vybili.“ Nové batérie teraz bez problémov zvládnu približne 2 500 nabíjacích cyklov. „Čo si obzvlášť cením, je skutočnosť, že zamestnanci už nemusia manipulovať s destilovanou vodou pre lítium-iónové vozíky, ako je to v prípade olovených batérií. V minulosti sa na dopĺňanie často zabúdalo. V najhoršom prípade to spôsobilo zničenie batérií,“ dodáva Barkschat.

Ešte viac výhod
Lítium-iónové batérie ponúkajú v skutočnosti ešte viac výhod. Napríklad je možné zostávajúce vybitie do dvoch percent v porovnaní s odporúčanou hranicou dvadsiatich percent v prípade bežných batérií. Preto je v prípade pochybností možné používať vozíky podstatne dlhšie, aby sa zistil ideálny čas nabíjania v rámci prevádzkového plánu. Okrem toho teplota okolia nemá výrazný vplyv na kapacitu batérie, čo je ideálny predpoklad na použitie v chladiarňach.

Spokojnosť s lítium-iónovými batériami
Max Utz je s týmto nákupom veľmi spokojný: „Vozíky sa v prevádzke osvedčili. Predovšetkým už nie je potrebné vykonávať množstvo – niekedy nebezpečných – údržbových prác a tiež už nie je potrebný samostatný priestor na nabíjanie. Vďaka vyššej účinnosti dokonca ušetríme náklady na elektrickú energiu.“
Utz využíva elektrickú energiu na svoju – nie veľmi tajnú – vášeň. V sídle spoločnosti v Hohenpoldingu prevádzkuje vlastnú pražiareň kávy a organizuje kurzy pre baristov pre majiteľov reštaurácií a stravovacích zariadení. Recept spoločnosti na úspech: „Efektívna prevádzka si vyžaduje nielen dobrý personál a správnu technológiu, ale aj skutočne dobrú kávu.“