Váš prehliadač je zastaralý. Prosím použite iný prehliadač aby ste mohli plnohodnotne používať naše web stránky.

Lítium-iónová technológia v špedícii spoločnosti Fritz

Medzi nabíjaním: dobíjanie
Čelný elektrický vozík E16 od spoločnosti Linde Material Handling v prevádzke v spoločnosti Fritz GmbH & Co. KG

Flexibilnejší, hospodárnejší, robustnejší V manipulačnom sklade tovaru s vysokou frekvenciou prevádzky v Heilbronne zmenila špedícia svoju flotilu manipulačných vozíkov z olovenej na modernú lítium-iónovú technológiu od spoločnosti Linde.

Z vtáčej perspektívy vyzerá činnosť v areáli spoločnosti takmer ako v úli: Každých pár minút príde na dvor nákladné auto, brána je zdvihnutá, roletové dvere sa otvoria, náklad sa vyloží alebo naloží, nákladné auto odchádza a prichádza ďalšie nákladné auto. V čase špičky sa tu v Heilbronne, neďaleko diaľničnej križovatky Weinsberg, kde sa stretávajú diaľnice A6 a A81, denne vybaví približne 140 nákladných vozidiel, čo zodpovedá cca 2 500 zásielkam, ktoré prichádzajú a odchádzajú z vysoko frekventovaného logistického centra počas 24 hodín. Porovnanie s úľom je príznačné aj z ďalšieho hľadiska, a to z hľadiska úrovne organizácie. Logistické postupy v manipulačnom sklade tovaru sú prispôsobené vysokej frekvencii a zodpovedajúcim spôsobom naplánované. Osobitnou výzvou je absencia presných časových údajov na stanovenie dodávky alebo odoslania tovaru.

Zo strany pracovníkov špedície to vyžaduje riadnu dávku flexibility. „Naša obchodná činnosť je v zásade vystavená extrémnym zmenám,“ vysvetľuje Christian Czemmel, vedúci oddelenia prepravy tovaru v spoločnosti Fritz Okrem toho je tu obrovská rozmanitosť tovaru, s ktorým sa manipuluje. „Zjednodušene povedané, všetko, čo je príliš veľké na odoslanie poštou, prichádza a odchádza z našej spoločnosti – od paletového tovaru, ako sú výrobky osobnej hygieny, stavebný materiál alebo nábytok, cez mriežkové boxy so strojovými dielmi až po trávnikové koberce, ktoré si konečný zákazník objednal online.“ Výsledok? V závislosti od sezóny a hospodárskej situácii sa mení množstvo a frekvencia tovaru, s ktorým sa manipuluje. Pre paletový vozík obsluhovaný vodičom a čelný elektrický vozík s protizávažím , ktoré sa používajú na pracovisku, to v mnohých prípadoch znamená použitie na požiadanie a neustála pripravenosť. Logistický profil vytvorený pre moderné riešenie lítium-iónovej batérie od spoločnosti Linde Material Handling.

Čelný elektrický vozík E16 od spoločnosti Linde Material Handling nakladá tovar v koncerne Fritz v Heilbronne
Dva nízkozdvižné paletové vozíky T20 SP od spoločnosti Linde Material Handling nakladajú tovar.
Dva nízkozdvižné paletové vozíky T20 SP od spoločnosti Linde Material Handling pracujú v sklade koncernu Fritz.
Čelný elektrický vozík E16 od spoločnosti Linde Material Handling nakladá tovar v koncerne Fritz v Heilbronne
Dva nízkozdvižné paletové vozíky T20 SP od spoločnosti Linde Material Handling nakladajú tovar.
Dva nízkozdvižné paletové vozíky T20 SP od spoločnosti Linde Material Handling pracujú v sklade koncernu Fritz.

Ako sa to zlepšilo?

„Asi pred rokom a pol boli naše manipulačné vozíky vybavené výlučne olovenými batériami. Potom mala nastať pravidelná výmena 18 zariadení v mraziarni. Sadli sme si s predajnými poradcami spoločnosti Hofmann Fördertechnik za stôl a riešili sme potenciál optimalizácie,“ hovorí Christian Czemmel – a Heiko Weißert, ktorý v spoločnosti Fritz GmbH & Co. KG takmer 20 rokov spolupracuje ako Key Accounter partnera zo spoločnosti Linde, dodáva: „Nízke teploty v nevykurovanej hale značne zaťažovali olovené batérie, a to najmä v zime. V náročnej trojzmennej prevádzke to vždy viedlo k obmedzeniam vo výkone batérie, čo viedlo k tomu, že vozíky sa museli skôr ako bežne vymeniť.“

Vtedy sa spomenula lítium-iónová ako vhodná alternatíva vzhľadom na teplotnú odolnosť. „Nakoniec naše výpočty efektívnosti nákladov poukázali jasne na lítium-iónovú technológiu. Súčasne sme vedeli, aká kombinácia vozíka, batérie a nabíjačky sa najlepšie hodí na tunajšie použitie.“

Zmysluplne využitý cenný čas

Aké sú však kritériá, ktoré si spoločnosť Fritz stanovila pre tento inovatívny typ uskladnenia energie? Tempo, akým zamestnanci pracujú, v podstatnej miere závisí od prichádzajúceho, príp. odchádzajúceho nákladného vozidla. Ak príde nákladné vozidlo k jednej zo 44 brán, prvý krok zahŕňa vyloženie nákladu jedným z plošinových vozíkov na rampe a uloženie v hale. Zamestnanec zaznamená čiarový kód pomocou skenera, ktorý mu potom zobrazí príslušnú oblasť v sklade. Po písomnom označení tovaru ho preberú kolegovia vysokozdvižným vozíkom s protizávažím E16 od spoločnosti Linde a prepravia náklad s hmotnosťou do 1,6 ton na určené miesta v hale. Len čo nákladné vozidlo prejde na dvor, a to sa spravidla stane v ten istý deň, vozíky E16 sa použijú aj pri nakladaní prívesu. Počas tohto procesu existujú vždy krátke intervaly, počas ktorých manipulačné vozíky stoja. Navyše sú k dispozícii aj pravidelné prestávky. Tieto prestoje sa dajú zmysluplne využiť: na krátke, efektívne prestávky na nabitie lítium-iónovej batérie.

Perfektne prispôsobené

Nabíjačky sú strategicky umiestnené na čelnej strane haly – na strane určenej pre skladové zariadenia oproti strane učenej pre vysokozdvižné vozíky v celkovom počte 10 kusov. „Problémom bola pre nás výkonnosť siete. Riešili sme ju v spolupráci s našimi dodávateľmi energie,“ hovorí Christian Czemmel. „Aby prechod na lítium-iónovú technológiu hladko fungoval, bolo dôležité presne poznať všetky vnútropodnikové postupy s cieľom stanoviť požadovanú výkonnosť siete a distribúciu potrebnej energie počas dňa,“ dodáva Heiko Weißert.

Úspešný model/úspešné modely

Po 12 mesiacoch používania lítium-iónovej flotily je hodnotenie v manipulačnom sklade tovaru spoločnosti Fritz mimoriadne kladné. Vozíky fungujú spoľahlivo, majú dostatok energie a sú aj nákladovo efektívne. Vozíky s lítium-iónovou batériou sú o 30 % energeticky účinnejšie než vozíky s olovenou batériou a súčasne šetria cenné (ľudské) zdroje: „Na výmenu batérie pri vozíkoch s olovenou batériou sme vždy potrebovali ešte jednu pomocnú pracovnú silu, nehovoriac o tom, že sme stále museli mať nablízku úplne nabitú batériu, ako aj vyhradené miesto na jej výmenu. A keďže nové nabíjateľné batérie nie sú na rozdiel od olovených batérií len odolné proti teplotám, ale sú aj bezúdržbové, usporíme aj v tejto oblasti – v minulosti sme jej museli denne venovať hodinu a pol práce navyše. Toto všetko sa ráta!“ Žiadny div, že zodpovední odborníci na logistiku uvažujú o prechode na lítium-iónovú technológiu v rámci celej spoločnosti. „Kto môže povedať, že nie sme otvorení novým myšlienkam,“ s úsmevom hovorí Christian Czemmel.

 Vozíky E16 s lítium-iónovým pohonom od spoločnosti Linde Material Handling prepravujú tovar v sklade koncernu Fritz

Fritz GmbH & Co. KG

Spoločnosť Fritz GmbH & Co. KG založenú v roku 1938 so sídlom v Heilbronne riadi už tretia generácia. Rodinný podnik zamestnáva spolu 672 zamestnancov, z toho 103 v manipulačnom sklade tovaru v Heilbronne. Používa sa tam 18 vozíkov s lítium-iónovým pohonom od spoločnosti Linde: Osem vysokozdvižných vozíkov E16 a desať nízkozdvižných paletových vozíkov T20 SP s lítium-iónovým pohonom. Všetky vozíky disponujú bezpečnostným systémom BlueSpotod spoločnosti Linde a spoločnosť Fritz navyše používa systéme riadenia flotily connect:od spoločnosti Linde, okrem iného na kontrolu prístupu. Všetky vozíky fungujú v systéme Full Service Leasing v spolupráci s príslušným predajcom Hofmann Fördertechnik . Pracuje sa nonstop vo viaczmennej prevádzke od pondelka rána 1:00 hod. do soboty rána 7:00 hod.