Váš prehliadač je zastaralý. Prosím použite iný prehliadač aby ste mohli plnohodnotne používať naše web stránky.

Vozík X35 v prevádzke v spoločnosti Ensinger

Osviežujúci výkon
Elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde Material Handling prepravuje debny s nápojmi v sklade spoločnosti Ensinger

To najlepšie z dvoch svetov – pre to najlepšie z prírody: Toto je najlepší spôsob, akým sa dá čo najvýstižnejšie opísať testovacia jazda nového vozíka X35 od spoločnosti Linde v spoločnosti Ensinger Mineral-Heilquellen. Nová výkonnostná trieda elektrických vysokozdvižných vozíkov presvedčila vedúcich pracovníkov osvedčenej značky minerálnych vôd nielen z hľadiska udržateľnosti, ale aj svojou vynikajúcou výkonnosťou.

Maximálne efektívne využitie prírodných zdrojov sa v súčasnosti stáva hlavným cieľom vo väčšine priemyselných odvetviach, ale v Ensingene, neďaleko Stuttgartu (Nemecko), je to už dlhoročná tradícia. Viac než polovicu storočia spracúva spoločnosť Ensinger Mineral-Heilquellen GmbH hádam tú najdôležitejšiu surovinu na svete: minerálnu vodu priamo z prameňa, ktorá vyviera z ôsmich hlbokých studní v blízkom národnom parku. Nemožno sa čudovať, že správanie sa k životnému prostrediu v Ensingene s rešpektom je pre spoločnosť mimoriadne dôležité. Spoločnosť podporuje rôzne projekty na ochranu prírody, získava elektrinu z fotovoltaiky a dokonca získala od spolkovej krajiny Baden-Württemberg cenu za ochranu životného prostredia. Dnes sú zodpovední prevádzkovatelia stredne veľkého žriedla minerálnej vody hrdí najmä na to, že pracuje klimaticky neutrálne v súlade s normami 1 & 2.

Jedným z hlavných znakov spoločnosti Ensinger je udržateľnosť, a preto elektrifikácia našich vysokozdvižných vozíkov dokonale spĺňa tento prístup.

Z tohto dôvodu výroba v rodinnom podniku nespôsobuje zvýšenie množstva škodlivých emisií skleníkových plynov v atmosfére. Je to viac ako chvályhodný výkon, predovšetkým vzhľadom na obrovské spracúvané objemy. Každý deň opúšťa nakladaciu halu impozantných 600 000 litrov minerálnej vody, ovocných nápojov, fitness a ďalších nápojov! V lete to môže byť až 3,8 milióna litrov za týždeň. Nie je potrebné zdôrazniť, že sa to dá dosiahnuť len vďaka vysoko efektívnym logistickým procesom. „Výkonné vysokozdvižné vozíky s protizávažím sú pre nás veľmi dôležité,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ spoločnosti Ensinger Frank Lehmann. „Skutočnosť, že nový elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde nám zaisťuje vynikajúcu výkonnosť vozíka so spaľovacím motorom, ale s nulovými emisiami, nás skutočne teší.“

Elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde nakladá nákladné vozidlo debnami s nápojmi spoločnosti Ensinger

Logistika vpred!

Elektrické vysokozdvižné vozíky a odvetvie výroby nápojov: Kombinácia, na ktorú sa ešte stále nazerá kritickým pohľadom, ale ktorá sa dlhodobo osvedčila v spoločnosti Ensinger. Dvanásť vozíkov z 22 vysokozdvižných vozíkov od spoločnosti Linde používaných v logistike výrobcu minerálnych vôd pracuje s olovenými alebo lítium-iónovými batériami. A keďže udržateľnosť je hlavným aspektom každodennej reality, bude toho čoskoro ešte viac, pokiaľ bude výkonnosť vyhovovať. Presne tu prichádza do hry nový vozík X35 od spoločnosti Linde, ktorý spoločnosť mohla otestovať v rámci terénneho testu ešte pred oficiálnym uvedením na trh. Manfred Rivoir, vedúci oddelenia logistiky, stručne opisuje požiadavky spoločnosti Ensinger: „Naše vysokozdvižné vozíky podrobujeme skutočne tvrdej skúške: Po príchode nákladného vozidla do nakladacieho centra, sa prázdne obaly vyložia a vozidlo sa ihneď naloží tovarom – a to musí ísť raz dva.“

„Vozíky sú preto skonštruované na prepravu troch paliet naraz, čo znamená, že môžeme prepraviť na vidliciach až 2 400 kilogramov v závislosti od toho, či ide o sklené alebo PET obaly.“ Pomerne živo je aj na pásoch na prázdne obaly, a to najmä v teplých mesiacoch, keď si zákazníci objednávajú viac minerálnych vôd a nápojov. Manipulačné vozíky pritom zásobujú aj dve skladovacie stanice, jednu pre PET fľaše a jednu pre sklené fľaše, pri ktorých zaznamenala spoločnosť v posledných rokoch výrazný dopyt. Vozíky pracujú v nakladacej hale aj v oblasti spracovania prázdnych obalov v náročnej dvojzmennej prevádzke. Môže nový vozík X35 od spoločnosti Linde konkurovať svojim kolegom vozíkom so spaľovacím motorom, ktoré sú v spoločnosti Ensinger poháňané plynom?

Silný pri práci, jemný ku klíme

Vozík X35 ponúka to najlepšie z dvoch svetov. „Vysokozdvižný vozík je absolútne geniálny,“ hovorí odborník na logistiku Manfred Rivoir. „Skutočne vidíme pokrok vo vývoji – vozík je jednoducho super obratný, super efektívny, super rýchly a ani pri našom rýchlom tempe nezlyháva.“ Odborníkom na logistiku zo spoločnosti Ensinger padol do oka aj mimoriadny točivý moment, ktorý sa dosahuje aj vďaka kompletne novo vyvinutým synchrónnym reluktančným motorom. Vodič vozíka Davide Maggio je rovnako nadšený: „Pomocou vozíka X35 dokážem nákladné auto vyložiť aj naložiť podstatne rýchlejšie. Pod kapotou má skutočnú silu, ale napriek tomu je jemný a tichý.“ Osvedčená vysokovýkonná lítium-iónová batéria od spoločnosti Linde dodáva energiu napájacej jednotke vozíka X35. A tá pracuje tak efektívne, že vozík dokáže bez problémov pracovať dve zmeny. Všetko čo potrebuje, je len jedno krátke zastavenie na nabitie za zmenu, ktoré sa dá vykonať počas prestávky.

Pracovník nabíja elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde
Elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde prepravuje debny s nápojmi v sklade spoločnosti Ensinger
Elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde prepravuje debny s nápojmi v sklade spoločnosti Ensinger
Pracovník nabíja elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde
Elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde prepravuje debny s nápojmi v sklade spoločnosti Ensinger
Elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde prepravuje debny s nápojmi v sklade spoločnosti Ensinger

„Aby som bol úprimný, vozík spôsobil aj trochu rivality v tíme, lebo chcú na ňom naraz všetci jazdiť,“ prezrádza vedúci logistiky Manfred Rivoir na svojich kolegov. „Vozík X35 sme používali v nakladacej hale aj pri spracovaní prázdnych obalov – a nikto sa ho nechcel vzdať.“ Za túto veľkú popularitu vďačí nielen vynikajúcej výkonnosti a mimoriadnemu točivému momentu. Nový vozík od spoločnosti Linde ponúka aj pôsobivý dizajn a ergonómiu. Vodič vozíka Enes Sulic hovorí o svojich skúsenostiach: „Zvonka nepôsobí obrovským dojmom, ale keď si sadnete do kabíny, je to skutočne ten správny pocit. Máte výborný výhľad, s vozíkom sa dá skvele manévrovať, je ako raketa.“ Vedúci logistiky Manfred Rivoir na záver hovorí: „Sám som kedysi jazdil na rôznych vozíkoch a človek uvažuje, aký bude ďalší vývoj. Ale úplne nás dostalo, akým výkonom vozík X35 disponuje a aký je hospodárny z hľadiska úspory energie.“

Elektrický vysokozdvižný vozík X35 od spoločnosti Linde stohuje debny s nápojmi v sklade spoločnosti Ensinger

Ensinger Mineral-Heilquellen GmbH

Spoločnosť Ensinger Mineral-Heilquellen GmbH, ktorá bola založená v roku 1952, je stále rodinným podnikom a má dnes vedúce postavenie na trhu v oblasti výroby nealkoholických nápojov v Baden-Württembergu. Tradičný podnik zamestnáva asi 170 zamestnancov a v areáli spoločnosti pri veľkom okresnom meste Vaihingen/Enz v časti mesta Ensingen ročne naplní do fliaš približne 120 miliónov litrov prémiových nápojov. Za svoju veľkú angažovanosť v oblasti udržateľnosti získala táto spoločnosť, ktorej výroba je klimaticky neutrálna, cenu za ochranu životného prostredia spolkovej krajiny Baden-Württemberg, pričom spoločnosť navyše cielene podporuje ekologické poľnohospodárstvo v regióne v rámci svojej vlastnej ceny za ochranu životného prostredia.