Váš prehliadač je zastaralý. Prosím použite iný prehliadač aby ste mohli plnohodnotne používať naše web stránky.

50 rokov elektrických vysokozdvižných vozíkov od spoločnosti Linde Material Handling

E-volúcia
Vývoj elektrických vysokozdvižných vozíkov od spoločnosti Linde Material Handling

Píše sa rok 1971: John Lennon vydáva pieseň Imagine a Ray Tomlinson posiela prvý e-mail v histórii. V tom istom roku predstavuje spoločnosť Linde na veľtrhu v Hannoveri svoj prvý vysokozdvižný vozík s elektrickým pohonom E10 – E15. Z piesne Imagine sa stal nesmrteľný hit a e-mail je komunikačným prostriedkom číslo jedna. Rovnako elektrické vysokozdvižné vozíky od spoločnosti Linde majú za sebou hviezdnu kariéru. Elektrický vysokozdvižný vozík bol pôvodne koncipovaný iba ako bezemisná alternatíva k vysokozdvižným vozíkom so spaľovacím motorom pre vnútorné použitie v halách, ale skoro sa stal dôležitou súčasťou modernej intralogistiky a Linde Material Handling je v tomto segmente lídrom na trhu.

Elektrický vysokozdvižný vozík: krok za krokom na ceste k dokonalosti

Elektrický vysokozdvižný vozík E12 – E18 od spoločnosti Linde Material Handling z roku 1982

Elektrický vysokozdvižný vozík E12 – E18 z roku 1982

Po roku 1971 začína pôvodne špecializovaný elektrický vysokozdvižný vozík naberať na význame. Dôvodom je predovšetkým narastajúci počet veľkoskladov a logistických centier. Neustále rastúci obrat tovaru v týchto nových uzloch vyžaduje lepšie vysokozdvižné vozíky pre vnútorné použitie, ktoré ponúkajú extrémnu obratnosť, ako aj presné ovládanie. Technické inovácie zároveň pomáhajú kúsok po kúsku zmenšovať výkonnostný rozdiel voči konvenčným IC vozíkom. Z hľadiska nosnosti, rýchlosti zdvihu a manipulačného výkonu sa elektrické modely čoraz viac približujú vozíkom so spaľovacím motorom.

Pri vývoji moderných elektrických vysokozdvižných vozíkov je od začiatku cieľom spoločnosti Linde neustále zdokonaľovanie vozíkov. V prvom kroku to znamená predovšetkým ich optimalizáciu pre vnútorné priestory vďaka vyššej precíznosti a obratnosti. Už prvé modely majú preto k dispozícii predný pohon s dvoma motormi, t. j. dva elektromotory namontované na hnacej náprave. Vďaka nim sa môžu vozíky otáčať presne uprostred hnacej nápravy. Na začiatku 80. rokov navyše zamestnanci v Aschaffenburgu pridávajú výkonovú elektroniku, ktorá umožňuje oveľa presnejšie ovládanie elektromotorov

Elektrický vysokozdvižný vozík E48 od spoločnosti Linde Material Handling z roku 1995

Elektrický vysokozdvižný vozík E48 z roku 1995

V roku 1994 sú prvé štvorkolesové elektrické vysokozdvižné vozíky Linde vybavené inovatívnou kombinovanou riadiacou nápravou. Tá vozíkom umožňuje otáčať sa na mieste a v rámci obrysov vozíka. Len o rok neskôr prichádza na trh systém Linde Load Control, ktorý umožňuje citlivé ovládanie funkcií zdvihového stožiara pomocou joysticku – výbava, ktorá sa v tomto odvetví skoro etabluje ako štandard. V roku 1999 pridáva spoločnosť Linde do svojho portfólia prvý model s trojfázovým alebo asynchrónnym motorom. Pre tento nový pohon vyvinuli inžinieri vlastné výkonové a riadiace moduly, ktoré v sebe spojili výhody vyššieho výkonu s vysokou spoľahlivosťou aj s možnosťou použitia v náročnom vonkajšom prostredí. Obidva trakčné motory sú malé a bezúdržbové a spoločne so zdvíhacou hydraulikou a riadiacimi dielmi sa dajú spojiť do jednej jednotky – kompaktnej hnacej jednotky.

Ďalším míľnikom je v roku 2002 prechod na striedavé elektromotory, vďaka ktorým sa elektrické vysokozdvižné vozíky od spoločnosti Linde v mnohých výkonových radoch dostávajú na rovnakú úroveň, akú majú vysokozdvižné vozíky so spaľovacím motorom.

Elektrický vysokozdvižný vozík E10 – E15 od spoločnosti Linde Material Handling

1971: Štart

Na trh prichádza prvý elektrický vysokozdvižný vozík od spoločnosti Linde – model E10 – E15. Medzi jeho hlavné funkcie patrí: predný pohon s dvoma motormi, dvojpedálové riadenie a centrálna ovládacia páka. Model E10 – E15 navyše už automaticky znižuje rýchlosť pri prejazde zákrutami, čo je dnes v odvetví považované za absolútny štandard.

Elektrický vysokozdvižný vozík E16 od spoločnosti Linde Material Handling z roku 1982

1982: Maximálny komfort

Spoločnosť Linde neustále zlepšuje komfort elektrických vysokozdvižných vozíkov. Model E12 – E18 prvýkrát ponúka ergonomicky optimalizované pracovisko vodiča, ktoré umožňuje dokonalé prispôsobenie sedadla a stĺpika riadenia konkrétnemu vodičovi.

Elektrický vysokozdvižný vozík E25 od spoločnosti Linde Material Handling z roku 1994

1994: Maximálna obratnosť

Prostredníctvom modelu E20 – E30 uvádza spoločnosť Linde na trh hneď dve prelomové inovácie: nová kombinovaná riadiaca náprava umožňuje otáčanie na mieste aj pri vysokozdvižných vozíkoch so 4 kolesami, čo výrazne zvyšuje manévrovateľnosť vozíkov. Nová sklápacia kabína súčasne uľahčuje prístup k dôležitým dielom vozíka, predovšetkým k batérii.

Elektrický vysokozdvižný vozík E14 od spoločnosti Linde Material Handling z roku 1995

1995: Úplne pod kontrolou

Od radu vozíkov E14 – E20 umožňuje systém Linde Load Control elektrické ovládanie funkcií zdvihového stožiara pomocou joysticku. Vďaka citlivému ovládaniu sa z novej technológie stáva štandard v odvetví a čoskoro sa zavádza aj pri vysokozdvižných vozíkoch so spaľovacím motorom od spoločnosti Linde.

Elektrické inovácie: energia na palube

V novom tisícročí sa vďaka radu E20 – E50 stáva spoločnosť Linde lídrom na európskom trhu v oblasti elektrických vysokozdvižných vozíkov a ďalej pracuje na technologickom vývoji svojich elektrických modelov. Už od roku 2000 sa dá klasická olovená batéria nahradiť vodíkovým palivovým článkom, ktorý sa dnes ponúka ako sériová voliteľná položka pri všetkých elektrických vysokozdvižných vozíkoch od spoločnosti Linde.

Už v roku 2006 predstavuje spoločnosť Linde ďalšiu senzáciu – palubnú nabíjačku a kompaktnú hnaciu nápravu. Na účely nabíjania teraz treba vozík len pripojiť nabíjacím káblom k príslušnej zásuvke. Nabíjací výkon sa automaticky prispôsobí konkrétnemu typu batérie.

Elektrický vysokozdvižný vozík E50 od spoločnosti Linde Material Handling z roku 2011

Elektrický vysokozdvižný vozík E50 z roku 2011

Palubná nabíjačka od spoločnosti Linde je svetová novinka. Spoločnosť Linde dáva o sebe vedieť vďaka lítium-iónovým pohonom a pri tejto inovatívnej technológii presviedča najlepším bezpečnostným konceptom a optimálnou integráciou vozíka a lítium-iónovej technológie.

2 až 5-tonové modely od spoločnosti Linde prinášajú v roku 2010 na trh ďalšie funkcie, napríklad hnaciu nápravu odolnú proti vibráciám, ručnú brzdu s automatickou aktiváciou, digitálny ukazovateľ nabitia batérie a kontrolu trakcie pre dokonalú priľnavosť k zemi.

2006: Svetová novinka – palubná nabíjačka

Model E12 – E20 prináša na trh 16 nových a vysoko moderných variantov vozíkov. Prvýkrát s palubnou nabíjačkou a nastavením dynamiky jazdy.

2015: Výkonný pomocník

S vozíkom E60 – E80 od spoločnosti Linde prichádza na trh mimoriadne výkonný model elektrického vysokozdvižného vozíka, ktorý je skonštruovaný na bezpečnú manipuláciu s nákladmi s hmotnosťou až osem ton. Tým sa modely elektrických vysokozdvižných vozíkov približujú vozíkom so spaľovacím motorom aj vo vyšších triedach nosnosti.

2016: Jazda s dobrým výhľadom

Spoločnosť Linde uvádza na trh modely Roadster E20 – E35 R – prvé elektrické vysokozdvižné vozíky s kompletne optimalizovaným výhľadom. Vďaka hore osadeným naklápacím valcom nemusia mať vozíky A-stĺpik. Táto konštrukcia ponúka vodičovi voľný výhľad na trasu a maximalizuje bezpečnosť pri každodennej práci.

2017: Lítium-iónová revolúcia

Prvé elektrické vysokozdvižné vozíky E14 – E18 ION s lítium-iónovou technológiou umožňujú výrazne flexibilnejšiu a efektívnejšiu prevádzku flotily, čo ponúka veľké výhody najmä vo viaczmennej prevádzke.

2017: Model E12 – E20 sa stáva majstrom sveta

Spoločnosť Linde má dôvod na oslavu: v roku 2017 vypúšťa z linky vozík radu E12 – E20 s poradovým číslom 111 111. Vďaka svojej všestrannosti a spoľahlivosti je tento elektrický vysokozdvižný vozík najpredávanejším vozíkom svojho druhu, a tým aj najúspešnejším vozíkom na svete.

2018: Viac LI-ION technológie pre všetkých

Lítium-iónová technológia sa osvedčila a pri rade E60 – E80 je teraz k dispozícii tiež pre vozíky s nosnosťou do 8 ton.

Spoločnosť Linde rozumie elektrickým pohonom ako nikto iný

Spoločnosť Linde preukazuje svoje vysoké odborné znalosti elektrických pohonov aj v iných oblastiach: elektrická motokára E1, ktorú vyvinula spoločnosť Linde na základe originálnych komponentov radu E20 – E50, vytvára v roku 2011 svetový rekord v zrýchlení elektricky poháňaných motokár – časom 3,45 sekundy pri zrýchlení z 0 na 100 km/h vchádza priamo do Guinessovej knihy rekordov.

Elektrická motokára E1 od spoločnosti Linde Material Handling

Elektrická budúcnosť

V súčasnosti sa už elektrické vysokozdvižné vozíky nedajú ignorovať. Pre rastúci tlak na zníženie nákladov, tesné harmonogramy a ťažko odhadnuteľné pracovné špičky sú nenahraditeľné, lebo ponúkajú trvalú dostupnosť a flexibilnú použiteľnosť. Navyše je tu naliehavá potreba používať bezemisné hnacie systémy, ktoré na pozadí globálnej klimatickej krízy umožňujú intralogistiku zameranú na udržateľnosť.

Z hľadiska hospodárnosti, bezpečnosti a ekologickej zodpovednosti predstavujú elektrické vysokozdvižné vozíky už dlho štandard pre materiálový tok budúcnosti. Vďaka neustálemu zvyšovaniu výkonu a inovatívnym energetickým systémom, ako je lítium-iónová technológia, dokážu čoraz viac plnohodnotne nahradiť vysokozdvižné vozíky so spaľovacím motorom.

Pôsobivý dôkaz predložila spoločnosť Linde už v roku 2015, kedy na trh uviedla výkonný elektrický vysokozdvižný vozík E60 – E80 pre nosnosť až do osem ton.

Dnes sa môže spoločnosť Linde Material Handling pozrieť späť na dlhú a úspešnú históriu elektrických vysokozdvižných vozíkov. Ako lídri v oblasti inovácií sa E-experti z Aschaffenburgu snažia nielen komplexne slúžiť tomuto trhu, ale aj pokračovať v jeho revolúcii. V polovici roku 2021 preto spoločnosť Linde Material Handling predstavila novú generáciu elektrických vysokozdvižných vozíkov. Rovnako ako jej predchodcovia stanovuje táto generácia nové štandardy v odvetví z hľadiska ergonómie, efektívnosti, bezpečnosti a konektivity.

Predstavenie novej generácie protizávažových vysokozdvižných vozíkov v rámci uvádzania nových produktov na trh

To najlepšie z dvoch svetov: nová generácia protizávažových vysokozdvižných vozíkov

Ďalšiu veľkú e-volúciu elektrického vysokozdvižného vozíka predstaví spoločnosť Linde na inovatívnej technologickej platforme. Táto nová generácia protizávažových vysokozdvižných vozíkov od spoločnosti Linde Material Handling znamená koniec konštrukčného delenia na elektrické vysokozdvižné vozíky a vysokozdvižné vozíky so spaľovacím motorom. V rozsahu nosnosti od 1,2 do 8 ton si budú môcť používatelia v budúcnosti slobodne vybrať medzi elektrickým pohonom a spaľovacím motorom. Rozdiely vo výkone nie sú žiadne. Touto inováciou spoločnosť Linde definitívne oznamuje príchod novej éry elektrických vysokozdvižných vozíkov.

Ďalšie informácie o našom digitálnom uvedení na trh nájdete tu.