sipka

Slovenská republika

 

Linde Material Handling uvádza svoj revolučný vozík CiTi Truck na trh v júni 2010: vozík, ktorý uľahčuje prácu pri poslednom kilometri zásielok tovaru. Operátor vozíka CiTi Truck môže s minimálnym úsilím premiestniť náklad až do 500 kg na značné vzdialenosti a manévrovať s ním komfortne a bezpečne i v najužších miestach. Vozík si dokonca ľahko poradí i s krajnicami a obrubníkmi.

Futuristický Linde CiTi Truck predstavuje nový modelový rad a zapĺňa medzeru medzi ručnými a elektrickými paletovými vozíkmi. Vozík CiTi Truck ponúka vynikajúce riešenie pre narastajúce počty dodávok tovaru do centier miest. Hustá premávka, úzke uličky a prekážky, spôsobené vyhradenými miestami na parkovanie, alebo obrubníky, sťažujúce doručovanie zásielok do obchodov, reštaurácií, dielní a supermarketov. Na poslednú fázu zásielok sa obvykle používajú ručné paletové vozíky, ktoré kladú značné požiadavky na fyzickú zdatnosť operátora. Aby bol tovar premiestený zo zásielkového nákladného auta na svoje miesto určenia, musí operátor najprv zdvíhať vidlice opakovaným vychyľovaním ovládacieho oja. Ťažký náklad sa potom musí prepraviť na dlhé vzdialenosti len za použitia sily svalov, pričom povrch ciest je len málokedy rovný. Sú tam obrubníky, rampy alebo krajnice, cez ktoré sa musí náklad prevážať. Linde CiTi Truck eliminuje fyzickú námahu a uľahčuje túto ťažkú prácu. Ľahký, ale robustný CiTi Truck odbúrava námahu a stres operátora vďaka elektrickým motorom jazdy a zdvihu vidlíc v kombinácii s unikátnou konštrukciounákladových koliesok, hnacieho kolesa jazdy a ergonomickým ovládacím prvkom na ovládacom oji.

Vozík Linde CiTi Truck umožňuje rýchlejšie dodávky a obrátky rozvážkových nákladných vozidiel, čo prináša vyššiu produktivitu a nižšie náklady na logistiku.

Kompaktný Linde CiTi Truck je vhodný ako pre menšie zásielky, tak pre väčšie náklady na paletách do nosnosti 500 kilogramov. Rúrková konštrukcia šasitohto robustného, ale ľahkého vozíka znamená jeho hmotnosť nižšiu než 100 kilogramov. CiTi Truck bez námahy prekonáva prekážky ako sú obrubníky alebo krajnice až do výšky 70 mm. Toto je umožnené vďaka unikátne riešeným kolesám vozíka, ktoré sú uspôsobené špecificky na tento účel. Veľké pojazdové koleso s gumovou obručou a dve výkyvné zadné nákladová kolieska umožňujú vozíku CiTi ľahko prechádzať cez prekážky. Naviac kolesá vozíkaminimalizujú hluk, čo je ozajstné plus pre rezidentov v súvislosti so skorými rannými zásielkami do centier miest. Vozík ľahko zvládne až 8% sklon terénu.

Motor zdvihu je integrovaný do prednej časti vozíka, umožňuje zdvih nákladu na vidliciach púhym stlačením tlačidla, čo šetrí námahu operátora pri opakovanom vychyľovaní ovládacieho oja u ručného vozíka. Motory sú poháňané 36 voltovou nikel-metalhydridovou batériou s kapacitou maximálne 15 Ah, ktorá umožňuje až dve hodiny nepretržitej práce. Toto prakticky znamená, že vozík môže slúžiť operátorovi po celý deň. Batérie sa dá vymeniť za menej než jednu minútu. Operátor jednoducho uvoľní konektor batérie, vyberie kompaktnú ľahkú batériu z jej krytu pri použití ťažnej rukoväti a vloží novú, plne nabitú batériu. Vozík sa ovláda pomocou joysticku „easyControl", ktorý je integrovaný do hlavy oja. Tlačidlá smeru pohybu, zdvihu, spúšťania a klaksónu sú ergonomicky zoskupené kvôli jednoduchšiemu používaniu. Bezpečnostné tlačidlo stop sa kvôli rýchlej aktivácii nachádza na kryte vozíka. Bezpečnostné tlačidlo stop sa dá tiež použiť ako imobilizér vďaka otočeniu poistky na tlačidle a jeho odňatiu.Toto vyradí elektroniku,a tak chráni pred neoprávneným používaním vozíka CiTi Truck.

Elektromagnetická brzda, ktorá sa aktivuje, akonáhle sa uvoľní oje, zvyšuje bezpečnosť na nakladacích rampách a šikmých plochách.

Linde CiTi Truck je ideálnym riešením pre bežné a balíkové zásielky a služby. Štúdie typickej dennej rozvážkovej cesty odhalili, že operátori museli zdvíhať ramená vidlíc 70 krát za deň a premiestnili v priemere 22 paliet alebo 2,4 ton nákladu na vzdialenosť 2,5 kilometra. Práve v týchto prípadoch napomáha technológia nového vozíka CiTi Truck eliminovať fyzickú námahu a stres a značne znižuje náklady na logistiku vďaka rýchlejšej a bezpečnejšej obsluhe nízkozdvižného vozíka Linde CiTi Truck.

 

Uverejnené v časopise Transport a logistika - číslo 9/2010