sipka

Slovenská republika

 

V posledných troch rokoch spoločnosť Linde Material Handling (Linde MH) postupne modernizovala celý sortiment čelných elektrických vysokozdvižných vozíkov a pôvodné modely nahradila výkonnejšími, účinnejšími a ergonomickejšími vozíkmi. Teraz Linde MH, ktorý je lídrom európskeho trhu, ďalej rozširuje svoju ponuku produktov v tomto segmente. Nový rad čelných elektrických vozíkov Linde E60 - E80 sa skladá zo štyroch modelov s nosnosťou šesť až osem ton, z nich jeden má nosnosť 8 t s ťažiskom bremena 900 mm. Vozíky boli po prvý krát predstavené v máji minulého roka na výstave World of Material Handling v nemeckom Mainzi.Pre mnohé výrobné spoločnosti, ako napr. prevádzky v “citlivom” potravinárskom priemysle, sa práve vozíky s elektrickým pohonom vďaka ich nízkym emisiám a tichej prevádzke stali voľbou pri investovaní do intralogistiky. Zároveň v súvislosti s celkovým trendom zvyšovania produktivity a manipulácie väčšieho množstva tovaru za jeden cyklus zaznamenáva aj tento segment čelných vozíkov zvýšený dopyt po modeloch s vyššou nosnosťou . Linde MH ide v ústrety tomuto rastúcemu dopytu svojim novým rozsiahlym radom elektrických vysokozdvižných vozíkov.

 

Aby bolo možné prepravovať náklad s hmotnosťou až osem ton rýchlo a bezpečne a zdvíhať ho do maximálnej výšky, sú 80V vozíky vybavené výkonnou riadiacou jednotkou s dvoma 11kW trojfázovými trakčnými motormi, integrovanými do prednej nápravy. Súčasťou špecifikácie, ktorá je typická pre Linde dizajn sú aj bezúdržbové viackotúčové brzdy v olejovom kúpeli s rekuperáciou energie a koordinované výkonové moduly. Dva veľmi tiché 21 kW trojfázové zdvihové motory pohybujú stožiarom rýchlosťou zdvihu až 0,46 m/s a spúšťajú do rýchlosťou až do 0,56 m/s. Naviac, vďaka dvojmotorovému pohonu predných kolies, sa s vozíkom veľmi ľahko manévruje, polomer otáčania je iba 3 m. Rôzne režimy výkonu umožňujú nastaviť vozík počas prevádzky tak, aby bol čo najefektívnejší.

Ergonómia ktorá sa vypláca

Vodiči vysokozdvižných vozíkov Linde E60 až E80 sa môžu cítiť viac než v bezpečí. Ochranná mreža a šasi vozíka tvoria kompletnú, plne uzavretú, pevnú jednotku, ktorá poskytuje obsluhe bezpečný ochranný priestor. Zároveň však štíhly profil stožiara zabezpečuje vodičovi dobrý výhľad dopredu a umožňuje manipulovať s nákladom bezpečne. Z hľadiska konštrukcie a funkcie je priestranná kabína rovnaká ako u ekvivalentných vozíkov so spaľovacími motormi. Ponúka väčší priestor pre nohy, hydraulicky tlmené/odpružené sedadlo vodiča už v štandardnej výbave a celý rad ďalších možností, napr. vzduchom odpružené super komfortné sedadlo s vyhrievaním a rozšíreným operadlom. Rýchlosť vozíka a zdvíhacia hydraulika sú riadené ergonomicky s vysokou presnosťou a citlivosťou pomocou dvojpedálu a joysticku Linde Load Control, čo je rovnaká ergonomická koncepcia použitá pre všetky vysokozdvižné vozíky značky Linde. Linde Curve Assist - asistent pre jazdu v zákrutách - sa tiež dodáva už v štandardnej výbave. Tento systém znižuje rýchlosť vozíka v zákrutách v závislosti na uhle natočenia volantu. Ďalšou črtou je automatická parkovacia brzda, ktorá môže byť nastavená tak, aby v určitých situáciách a po zastavení vozíka automaticky aktivovala ručnú brzdu. Táto funkcia zabraňuje, aby sa vozík samovoľne a nekontrolovane pohol na svahoch a šikmých plochách a deaktivuje sa opätovným stlačením pedálu jazdy. Multifunkčný displej, ktorý sleduje stav batérie, ukazuje s presnosťou na minúty ostávajúci čas, teda dobu, ktorá vodičovi zostáva do vybitia (alebo výmeny) batérie a umožňuje presne plánovať výmenu batérie a vyhnúť sa tak hlbokému vybitiu a následnému poškodeniu batérie. A čo viac, vďaka aktívnej ventilácii sa všetky plyny z batérie odvádzajú cez zadnú časť vozíka. Znamená to, že počas nabíjania batérie vo vozíku nie je nutné otvárať dvere kabíny, čiže je potrebný menší priestor pre nabíjanie. Široké, mäkké schody, ktoré sú viditeľné zhora, rukoväť na A-stĺpiku kabíny a kryt batérie zaisťujú bezpečné nastupovanie a vystupovanie z vozíka. Osvedčená funkcia BlueSpot (vizuálne varovanie v smere jazdy) je dostupná za príplatok.

Najnovší elektrický vozík Linde E 60-80 bude predstavený zákazníkom v našej spoločnosti Linde Material Handling Slovenská republika v Trenčíne v júni 2015 v rámci roadshow tohto modelu po východnej Európe.