sipka

Slovenská republika

 

 

Ergonomické vychystávanie vo veľmi úzkych uličkách

Výrobca Linde Material Handling rozširuje svoje produktové portfólio o nové modulárne vychystávacie vozíky so stredným a vysokým zdvihom pre veľmi úzke uličky. Nový rad vychystávacích vozíkov Linde V-modular s nosnosťou 1 alebo 1,2 tony, s 24 alebo 48 voltovou batériou a vychystávacou výškou až 12 metrov, sa môže pochváliť výnimočnou ergonómiou, výkonom a bezpečnosťou. Vďaka svojej modulárnej konštrukcii, môže byť ich konfigurácia prispôsobená na mieru každému zákazníkovi. Voliteľný bezpečnostný asistent do uličiek, ktorý podporuje RFID čítačky alebo snímače čiarových kódov je obzvlášť užitočný nástroj pre obsluhu. Na zabezpečenie účinnej, poloautomatickej navigácie v sklade môžu byť tiež použité transpondéry alebo čiarové kódovače.

Vychystávacie práce tvoria väčšinu pracovného dňa operátora, podstatne menej času venuje samotnej jazde. Preto vývojoví inžinieri zobrali do úvahy hlavne procesy typické pre samotné vychystávanie a presmerovali svoju pozornosť na komfort vodiča. Samotné jazdenie je nutné len vo fázach pred a po vychystávaní, napr. keď operátor ide s vozíkom z nabíjacej stanice k regálom alebo prechádza do ďalšieho skladového priestoru. Vývojári sa preto zameriavali na to, aby vodičovi čo najviac zefektívnili a uľahčili prácu pri zakladaní a skladovaní tovaru. Vnútorná dĺžka kabíny bola zväčšená na 740 mm, čo dáva obsluhe väčšiu voľnosť pohybu. Stabilná podlahová podložka na oboch stranách kabíny zabezpečuje obsluhe bezpečnú oporu v nohách pri vychystávaní a zakladaní tovaru a antivibračná podložka s mäkkou výplňou v strede kabíny, ktorá obsahuje aj veľkoplošný bezpečnostný vypínač, tlmí nárazy. Vidlice vozíka môžu byť vybavené pomocným zdvihom 740 mm, čo umožňuje operátorovi umiestniť tovar z regálu na palety ešte rýchlejšie a pohodlnejšie. Ďalšou novinkou sú naklápajúce sa bočné zábrany. Keď sa operátor o ne oprie, naklopia sa o 15°, čím sa zvýši dosah do regálu o 50 cm a obsluha sa tak ľahšie dostane k tovaru uloženému vzadu v regáli.

Ďalšími možnými opciami sú: ovládací panel na strane nákladu alebo dva ovládacie panely (vpredu i vzadu), kabína s platformou alebo paletou, po ktorej možno chodiť, tretia zábrana a ochranná klietka, zrkadlové jednotky na strane stožiara alebo nákladu, modulárny systém na upevnenie terminálu, tlačiarne či skenera.

Nové modulárne vychystávacie vozíky sú riadené ovládacou konzolou (panelom), ktorá je integrovaná do kabíny, vybavená dotykovými senzormi, a z bezpečnostného hľadiska ovládaná obidvoma rukami.Podľa toho, či bude vozík používaný vo veľmi úzkych uličkách alebo bude jazdiť voľne, je ovládací panel vybavený riadiacim tlačidlom alebo volantom.  LCD multifunkčný displej s jeho prehľadným usporiadaním naviac poskytuje vodičovi všetky kľúčové informácie na prvý pohľad - ako napríklad rýchlosť jazdy, prevádzkové hodiny, výšku zdvihu, polohu riadiaceho kolesa, stav batérie a prípadne aj hmotnosť nákladu .

Vysoký výkon


Výkonné, plne uzavreté motory zdvihu aj pojazdu zabezpečujú týmto vozíkom vysokú produktivitu. 24-voltový variant tohto vozíka so 4-kW AC motorom dosahuje s nákladom rýchlosť 9 km/h, 48-voltový variant so 6,5 kW AC motorom dosahuje s nákladom rýchlosť 11 km/h. Pomocou špeciálnych motorov do ťažkého prostredia, ktoré obsahujú lepší systém chladenia a výkonnejšiu elektromechanickú brzdu a s nastavením vozíka na optimálny výkon môže vozík dosiahnuť rýchlosť až 13 km/h s nákladom. Ďalšími funkciami na zvýšenie výkonu sú: elektronický asistent zatáčania, ktorý prispôsobuje rýchlosť jazdy v závislosti od uhla natočenia riadenia, či riadiaca jednotka Linde Control System, ktorej základná verzia meria výšku zdvihu a prispôsobuje tomu rýchlosť jazdy.  Jej vyššia verzia dodatočne sleduje aj hmotnosť nákladu a prispôsobuje tomu rýchlosť jazdy aj zdvihu. Ľahký prístup ku všetkým komponentom vozíka skracuje časy servisných zásahov.

Bezpečnosť a rozmanitosť

Pri používaní vozíkov vo veľmi úzkych uličkách je bezpečnosť kľúčovým faktorom, a preto je teraz k dispozícii ako opcia tzv. bezpečnostný asistent do uličiek. Vozík je vybavený RFID čítačkou alebo skenerom čiarového kódu, ktorý rozpoznáva štítky inštalované v sklade a spúšťa príslušné riadiace povely, ako sú zastavenie zdvihu, zastavenie spúšťania, zastavenie jazdy alebo zníženie rýchlosti. Používaním tohto systému možno bezpečne zvládnuť prekážky v sklade, ako sú napr. spomaľovacie prahy alebo podlahové nosníky. Po inštalácii tohto systému môžu byť štítky s čiarovými kódmi použité aj na samotnú navigáciu v rámci skladu. Po prijatí vychystávacej úlohy vozík prepojený na skladový systém prechádza veľmi úzkymi uličkami do určeného úložiska najrýchlejšou možnou trasou, ktorá následne vyžaduje najmenšiu spotrebu energie. Tým sa ušetrí čas až o 25 %, čo vedie k zvýšeniu manipulačného výkonu. 

Ďalšími voliteľnými možnosťami výbavy sú brzdy nákladových kolies, výstražný BlueSpotTM (vizuálne varovanie v smere jazdy) a snímač ochrany proti kolízii na ochrannej mreži, ktorý zabraňuje tomu, aby vozík narazil do stropu haly. Nové vozíky majú modulárny stavebnicový dizajn, čo umožňuje nakonfigurovať vozík na mieru a maximálne efektívne, aby boli splnené požiadavky v sklade. K dispozícii sú štyri varianty kabíny v desiatich rôznych šírkach a s tromi rôznymi návrhmi interiérov. Na výber sú tiež rôzne nosnosti a kapacity batérií, rovnako ako štandardné a triplexové stožiare.

 

Ergonomické vychystávanie vo veľmi úzkych uličkách

Ergonomické vychystávanie vo veľmi úzkych uličkáchErgonomické vychystávanie vo veľmi úzkych uličkách

 

Uverejnené v časopise Transport a logistika - číslo 1/2014